اخبار
مدیریت انگیزش (منابع انسانی)
9/ 10/ 1397 - دبیرخانه بنیادتوانمندسازی منابع انسانی ایران
ادامه
کارگاه آموزشی تربیت  ارزیابان مسئولیت پذیری اجتماعی  CSR
25 آذرماه 1397 - دبیرخانه بنیاد توانمندسازی منابع انسانی ایران
ادامه
کارگاه آموزشی تربیت خبرگان انرژی و ارزیابان مدیریت انرژی
دوازدهم آذرماه 1397- دبیرخانه انجمن
ادامه
تربیت کارشناسان HSE با رویکرد حل مسئله
26 آذرماه 1397 - دبیرخانه انجمن مدیریت سبز ایران
ادامه
کارگاه آموزشی  تربیت ارزیابان مدیریت سبز(جامعه مدیریت سبز اروپا)
11 آذرماه 1397- دبیرخانه انجمن مدییرت سبز ایران
ادامه
کارگاه آموزشی بیمارستان سبز
6 ابان ماه 1397- تهران
ادامه
همایش استانی
همایش استانی " محاسبه ردپای آب" استان سمنان 8-7-1397
ادامه
کارگاه آموزشی تربیت ارزیابان مدیریت منابع انسانی
29 مهرماه 1397- تهران - برگزار کننده:بنیادتوانمندسازی منابع انسانی ایران
ادامه
انجمن مدیریت سبز ایران برترین تشکل تاثیرگذار کشور 1397
در اولین همایش ملی تشکلها 1397/5/22
ادامه
کارگاه آموزشی تدوین برنامه راهبردی و عملیاتی هتل سبز
با همکاری بنیادجهانی انرژی 9 مهرماه 1397- تهران
ادامه
کارگاه آموزشی تدوین برنامه راهبردی و عملیاتی Water Footprint برگزار گردید
چگونه به مدیریت مصرف آب در قالب یک برنامه جامع دستیابیم؟ 26 شهریور 1397-تهران
ادامه
کارگاه آموزشی محصول سبزGreen Product Assessor
فرایند توسعه محصول سبز سوم مهر ماه 1397
ادامه
کارگاه آموزشی تربیت ارزیابان سبز
به همراه گواهینامه بین المللی از جامعه مدیریت سبز اروپا و بنیادجهانی انرژی 5 و 6 شهریور ماه سال 1397-تهران برگزار گردید.
ادامه
جایزه بنیاد جهانی انرژی 2018
جایزه پایداری
ادامه
هفتادمین دوره کارگاه آموزشی تدوین برنامه راهبردی توسعه رویکرد مدیریت سبز در دستگاه های اجرایی
دوره آموزشی تدوین برنامه راهبردی با رویکرد سبز در دستگاه های اجرایی 16 مهرماه 1397
ادامه
کنسرسیوم انرژی تجدید پذیر درساختمان،تصویب نامه هیاءت وزیران
تامین حداقل 20 درصد مصرف انرژی در ساختمان ها و محوطه از محل انرژی های تجدید پذیر
ادامه
هفتمین دوره نشان محصول سبز
با همکار جامعه مدیریت سبز اروپا برگزار می گردد
ادامه
ششمین دوره نشان بلوغ HSE
با همکاری جامعه مدیریت سبز اروپا برگزار می گردد
ادامه
ششمین دوره جایزه مدیریت انرژی ایران
با همکاری بنیاد جهانی انرژی برگزار می گردد
ادامه
سیزدهمین دوره جایزه مدیریت سبز ایران
با همکاری جامعه مدیریت سبز اروپا برگزار می گردد.
ادامه
گواهینامه دانشگاه سبز
گواهینامه مدیریت سبز در دانشگاه ها ،موسسات آموزشی و پژوهشی،پارک های علم و فناوری
ادامه

محاسبه انتشار گازهای گلخانه ای ، ارزیابی ردپای کربن جلد 1و2

محاسبه انتشار گازهای گلخانه ای ، ارزیابی ردپای کربن جلد 1و2

عنوان : محاسبه انتشار گازهای گلخانه ای ، ارزیابی ردپای کربن جلد 1و2
نویسنده/نویسندگان : Subramanian Senthikannan Muthu
مترجم/مترجمین : مجید سرایداریان ، محمد حسن امامی
سال انتشار : 1395
رد پای کربن را مي‌توان یکی از تأثیرات عمده زيست محیطی دانست که امروزه بر سر زبان‌ها افتاده است. این اصطلاح هم در بخش‌های عمومی و دولتی و هم در بخش‌های رسانه ای مورد زبانزد خاص و عام قرار گرفته است. عواقب وحشتناک گرم شدن کل زمین (و اهمیت حل این بحران بزرگ) را مي‌توان به وضوح در تیتر روزنامه‌ها، رسانه‌ها و اخبار دولتی و غیر دولتی مشاهده کرد. توسعه محصولات سبز (مانند محصولاتی با سطح گاز کربنیک پایین) و البته افزایش تقاضا برای چنین محصولاتی روز به روز در حال افزایش است. ارزیابی رد پای کربن  و کاهش تشعشعات گاز‌های گلخانه‌ای را مي‌توان مقیاس‌هایی دانست که هر تولید کننده یا کارخانه داری باید آنها را در نظر بگیرد. اگرچه ارزیابی و کاهش ردپای گاز کربنیک در محصولات را مي‌توان امری اختیاری دانست، ولی ممکن است روزی پیش آید که کاهش این آلاینده به امری ضروری تبدیل شود. بازارهای امروزی محصولاتی را به مشتریان عرضه می کنند که میزان انتشار این گازها در آنها قید شده است و لذا چنین کاری را مي‌توان برای هر محصولی که در کره زمین تولید می شود، امری ضروری در نظر گرفت.
کاهش انتشار گازکربنیک را مي‌توان یکی از مسائل و چالش‌های مهم هر مملکت و دولتی دانست که سعی دارد به بهترین شکل، رد پای گازکربنیک خود را تا حداكثر ممکن کاهش دهد. امروزه شرکت‌های زیادی در دنيا، تمایل به کاهش این آلاینده از محصولات خود دارند؛ مشتریان نیز به دنبال محصولاتی هستند که ميزان گازکربنیک کمی در طول چرخه حیات خود تولید کنند. ارزیابی ردپای کربن برای محصولات، فرآيندها و سرویس‌های مختلف و همچنین برچسب گذاری این محصولات بر اساس سطح گازکربنیک تولیدی، یکی از مباحث جا افتاده در بخش‌های صنعتی خواهد بود. هر صنعت دارای تکنیک‌های مدل سازی و ارزیابی، متدهای کاهش گاز کربنیک و استراتژی‌های برچسب گذاری منحصر به خود می باشد، که به وسیله آنها مي‌تواند ميزان انتشار گاز کربنیک را برچسب گذاری نمايد. بنابراین قصد دارم در این کتاب به ارزیابی رد پای کربن در بخش‌های مختلف صنعتی پرداخته شود.
در هر فصل از این کتاب، جزئیاتی مرتبط با متدلوژی‌های ارزیابی ردپای کربن در یک صنعت خاص و همچنین چالش‌های پیش رو در محاسبه رد پای کربن آورده شده است. همچنین مطالعات موردی مختلفی در صنایع خاص به منظور کاهش رد پای گاز کربنیک صورت گرفته است که البته پیشنهادات و توصیه‌هایی را نیز برای بهینه سازی پژوهش و فعالیت در این زمینه ارائه داده اند.
مفاهیم طراحی سازگار با محیط زیست و ارزیابی چرخه حیات را مي‌توان یکی از معضل‌های بغرنجی دانست که در برآورد ردپای کربن با آن روبرو هستیم. از این رو در فصل نخست به معرفی متدلوژی طراحی سازگار با محیط زیست پرداخته و سپس مفاهیم مرتبط با ردپای کربن در محصولات را تعریف خواهیم کرد. به منظور راحتی خوانندگان، هر فصل از كتاب، به اختصار به تشریح مفاهیم ردپای کربن، روش‌هاي برآورد و استانداردها می پردازد.
فصل دوم، مباحث مشروحي را در زمینه برآورد رد پای کربن و كاهش انتشار گاز‌های گلخانه ای در بخش کشاورزی مورد پوشش قرار می دهد.
فصل سوم، بر روی برآورد رد پای کربن در ساختمان و محصولات ساختماني تمركز خواهد داشت و همچنين براي كمك به درك موضوع يك مطالعه موردي از يك ساختمان مسكوني در اين فصل ذكر شده است.
فصل چهارم نیز به ارائه جزئیاتی در مورد محاسبه کربن در محصولات غذایی با استفاده از مطالعات موردی، چالش‌های مرتبط با محاسبه ردپاي کربن در محصولات غذایی، محدودیت‌های متدولوژیک، عدم قطعیت‌ها و توصیه‌هایی به منظور انجام پژوهش‌های بيشتر، پرداخته است.
فصل پنجم نیز برآورد ردپاي کربن در محصولات سرامیکی را بررسي مي‌كند. این فصل را با معرفی جریان فرآیند در صنعت سرامیک و به همراه مفاهيمي براي محاسبه ردپاي کربن شروع خواهیم کرد و در ادامه به بررسی مطالعات موردی صورت گرفته در مورد محصولات مختلف صنعت سرامیک بر حسب برآورد ردپاي كربن آنها خواهیم پرداخت.
برآورد ردپاي کربن در بخش ارتباطات از راه دور نیز با یک مطالعه موردی در زمینه دستگاه‌های موبايل در فصل ششم مطرح خواهد شد. در این فصل، سؤالات مربوط به برآورد ردپاي كربن در تکنولوژی‌های ICT رو به رشد موبايل، پاسخ داده خواهد شد، از جمله، سؤالاتی مانند چگونگی بدست آوردن کالاهایی قابل اطمینان براي قطعات و مونتاژهاي جزئي مختلف و همچنین تأثیر نهايي رفتار مشتری برروی فرآيند بازیافت.
فصل هفتم، بر روی برآورد ردپاي كربن در مواد رنگي، در منطقه فلندرز متمرکز مي باشد.
فصل هشتم نیز به برآورد ردپاي كربن در فضاهای صنعتی متفاوت در سرزمين چین اختصاص دارد و مباحثی مرتبط با سياست‌هاي دستيابي به جامعه ای با سطح پايين کربن ارائه می دهد.
بسته‌بندی را مي‌توان یکی از بخش‌های جدا نشدنی از صنایع امروزی دانست و از این رو، ردپاي كربن در بسته‌بندی  محصولات، باید مورد توجه ويژه قرار گيرد. بنابراين فصل نهم، به برآورد ردپاي كربن در فرايند بسته‌بندی  در صنایع مختلف اختصاص يافته است.
فصل دهم، به طور عمده بر روی بخش کشاورزی در کشور چین تمرکز دارد.
و فصل یازدهم به كاربرد برآورد ردپاي كربن در بخش پسماندهاي جامدمي پردازد؛ از همین رو، یکی از شهر‌های مهم در هند جنوبی، بنگالور، به عنوان یک مطالعه موردی مورد بررسی قرار گرفته است. این فصل به بررسی جنبه‌های مختلفی مانند مدیریت پسماندهاي جامد، متدهای برآورد ردپاي كربن در پسماندهاي جامد و اشاراتي به پيامدهاي ردپاي كربن به علت سوء مدیریت پسماندها، خواهد پرداخت.