اخبار
کارگاه آموزشی هتل سبز
06-12-1401 ساعت 14:00 الی 17:00
ادامه
کارگاه آموزشی ممیزی هتل سبز
14 دی ماه 1401 - مجازی
ادامه
همایش دانش سبز و مراسم اعطای گواهینامه سفیران سبز
11 / 11 /1401 تهران-اتاق بازرگانی ایران
ادامه
کارگاه آموزشی ممیزی بیمارستان سبز
15 دی ماه 1401 یطور مجازی
ادامه
گزارش همایش
23 آذرماه سالجاری هتل عباسی- اصفهان
ادامه
تکمیل تیم اداری و تخصصی در دبیرخانه
انجمن مدیریت سبز ایران
ادامه
برنامه پیش نشست علمی
نخستین دوره همایش نقش ادیان در بحران زیست محیطی 06 - 09 - 1401
ادامه
مجموعه گفتگو هایی برای خروج از بحران محیط زیست
عقل زنانه. ظرفیت وجودی انسان
ادامه
سلسله کارگاه های آموزشی ساختمان سبز
شروع: 16 شهریور ماه-مجازی
ادامه
انجمن مدیریت سبز ایران اسیایی و پاسفیکی شد!
تفاهم همکاری با کنفدراسیون اتاقهای بازرگانی اسیا و پاسفیک
ادامه
شورای ساختمان سبز ایران برگزار می نماید
کارگاه آموزشی تخصصی ساختمان سبز 02-05-1401 بطور مجازی
ادامه
سومین دوره همایش مدیریت سبز استان اصفهان
پنجم مرداد ماه 1401- شهر اصفهان- هتل عباسی
ادامه
آموزش، ارزیابی و صدور گواهینامه ساختمان سبز
شورای ساختمان سبز ایران برگزار می نماید. هزینه ها از سوی انجمن پوشش داده می شود
ادامه
کارگاه آموزشی ارزیابی چرخه‌عمرمحصولLCA
با رویکرد محاسبه ردپای کربن 12 - 04 - 1401
ادامه
کارگاه آموزشی سیستم جامع مدیریت سبز
هفدهمین دوره جایزه مدیریت سبز ایران 11- 04 - 1401
ادامه
پیام انجمن مدیریت سبز ایران
بمناسبت روز جهانی محیط زیست1401
ادامه
دوره آموزشی نشان بلوغ HSE  با رویکرد اقتصادی
22/ 03/ 1401 یکشنبه ساعت 13:00 الی 17:00
ادامه

محاسبه انتشار گازهای گلخانه ای ، ارزیابی ردپای کربن جلد 1و2

محاسبه انتشار گازهای گلخانه ای ، ارزیابی ردپای کربن جلد 1و2

عنوان : محاسبه انتشار گازهای گلخانه ای ، ارزیابی ردپای کربن جلد 1و2
نویسنده/نویسندگان : Subramanian Senthikannan Muthu
مترجم/مترجمین : مجید سرایداریان ، محمد حسن امامی
سال انتشار : 1395
رد پای کربن را مي‌توان یکی از تأثیرات عمده زيست محیطی دانست که امروزه بر سر زبان‌ها افتاده است. این اصطلاح هم در بخش‌های عمومی و دولتی و هم در بخش‌های رسانه ای مورد زبانزد خاص و عام قرار گرفته است. عواقب وحشتناک گرم شدن کل زمین (و اهمیت حل این بحران بزرگ) را مي‌توان به وضوح در تیتر روزنامه‌ها، رسانه‌ها و اخبار دولتی و غیر دولتی مشاهده کرد. توسعه محصولات سبز (مانند محصولاتی با سطح گاز کربنیک پایین) و البته افزایش تقاضا برای چنین محصولاتی روز به روز در حال افزایش است. ارزیابی رد پای کربن  و کاهش تشعشعات گاز‌های گلخانه‌ای را مي‌توان مقیاس‌هایی دانست که هر تولید کننده یا کارخانه داری باید آنها را در نظر بگیرد. اگرچه ارزیابی و کاهش ردپای گاز کربنیک در محصولات را مي‌توان امری اختیاری دانست، ولی ممکن است روزی پیش آید که کاهش این آلاینده به امری ضروری تبدیل شود. بازارهای امروزی محصولاتی را به مشتریان عرضه می کنند که میزان انتشار این گازها در آنها قید شده است و لذا چنین کاری را مي‌توان برای هر محصولی که در کره زمین تولید می شود، امری ضروری در نظر گرفت.
کاهش انتشار گازکربنیک را مي‌توان یکی از مسائل و چالش‌های مهم هر مملکت و دولتی دانست که سعی دارد به بهترین شکل، رد پای گازکربنیک خود را تا حداكثر ممکن کاهش دهد. امروزه شرکت‌های زیادی در دنيا، تمایل به کاهش این آلاینده از محصولات خود دارند؛ مشتریان نیز به دنبال محصولاتی هستند که ميزان گازکربنیک کمی در طول چرخه حیات خود تولید کنند. ارزیابی ردپای کربن برای محصولات، فرآيندها و سرویس‌های مختلف و همچنین برچسب گذاری این محصولات بر اساس سطح گازکربنیک تولیدی، یکی از مباحث جا افتاده در بخش‌های صنعتی خواهد بود. هر صنعت دارای تکنیک‌های مدل سازی و ارزیابی، متدهای کاهش گاز کربنیک و استراتژی‌های برچسب گذاری منحصر به خود می باشد، که به وسیله آنها مي‌تواند ميزان انتشار گاز کربنیک را برچسب گذاری نمايد. بنابراین قصد دارم در این کتاب به ارزیابی رد پای کربن در بخش‌های مختلف صنعتی پرداخته شود.
در هر فصل از این کتاب، جزئیاتی مرتبط با متدلوژی‌های ارزیابی ردپای کربن در یک صنعت خاص و همچنین چالش‌های پیش رو در محاسبه رد پای کربن آورده شده است. همچنین مطالعات موردی مختلفی در صنایع خاص به منظور کاهش رد پای گاز کربنیک صورت گرفته است که البته پیشنهادات و توصیه‌هایی را نیز برای بهینه سازی پژوهش و فعالیت در این زمینه ارائه داده اند.
مفاهیم طراحی سازگار با محیط زیست و ارزیابی چرخه حیات را مي‌توان یکی از معضل‌های بغرنجی دانست که در برآورد ردپای کربن با آن روبرو هستیم. از این رو در فصل نخست به معرفی متدلوژی طراحی سازگار با محیط زیست پرداخته و سپس مفاهیم مرتبط با ردپای کربن در محصولات را تعریف خواهیم کرد. به منظور راحتی خوانندگان، هر فصل از كتاب، به اختصار به تشریح مفاهیم ردپای کربن، روش‌هاي برآورد و استانداردها می پردازد.
فصل دوم، مباحث مشروحي را در زمینه برآورد رد پای کربن و كاهش انتشار گاز‌های گلخانه ای در بخش کشاورزی مورد پوشش قرار می دهد.
فصل سوم، بر روی برآورد رد پای کربن در ساختمان و محصولات ساختماني تمركز خواهد داشت و همچنين براي كمك به درك موضوع يك مطالعه موردي از يك ساختمان مسكوني در اين فصل ذكر شده است.
فصل چهارم نیز به ارائه جزئیاتی در مورد محاسبه کربن در محصولات غذایی با استفاده از مطالعات موردی، چالش‌های مرتبط با محاسبه ردپاي کربن در محصولات غذایی، محدودیت‌های متدولوژیک، عدم قطعیت‌ها و توصیه‌هایی به منظور انجام پژوهش‌های بيشتر، پرداخته است.
فصل پنجم نیز برآورد ردپاي کربن در محصولات سرامیکی را بررسي مي‌كند. این فصل را با معرفی جریان فرآیند در صنعت سرامیک و به همراه مفاهيمي براي محاسبه ردپاي کربن شروع خواهیم کرد و در ادامه به بررسی مطالعات موردی صورت گرفته در مورد محصولات مختلف صنعت سرامیک بر حسب برآورد ردپاي كربن آنها خواهیم پرداخت.
برآورد ردپاي کربن در بخش ارتباطات از راه دور نیز با یک مطالعه موردی در زمینه دستگاه‌های موبايل در فصل ششم مطرح خواهد شد. در این فصل، سؤالات مربوط به برآورد ردپاي كربن در تکنولوژی‌های ICT رو به رشد موبايل، پاسخ داده خواهد شد، از جمله، سؤالاتی مانند چگونگی بدست آوردن کالاهایی قابل اطمینان براي قطعات و مونتاژهاي جزئي مختلف و همچنین تأثیر نهايي رفتار مشتری برروی فرآيند بازیافت.
فصل هفتم، بر روی برآورد ردپاي كربن در مواد رنگي، در منطقه فلندرز متمرکز مي باشد.
فصل هشتم نیز به برآورد ردپاي كربن در فضاهای صنعتی متفاوت در سرزمين چین اختصاص دارد و مباحثی مرتبط با سياست‌هاي دستيابي به جامعه ای با سطح پايين کربن ارائه می دهد.
بسته‌بندی را مي‌توان یکی از بخش‌های جدا نشدنی از صنایع امروزی دانست و از این رو، ردپاي كربن در بسته‌بندی  محصولات، باید مورد توجه ويژه قرار گيرد. بنابراين فصل نهم، به برآورد ردپاي كربن در فرايند بسته‌بندی  در صنایع مختلف اختصاص يافته است.
فصل دهم، به طور عمده بر روی بخش کشاورزی در کشور چین تمرکز دارد.
و فصل یازدهم به كاربرد برآورد ردپاي كربن در بخش پسماندهاي جامدمي پردازد؛ از همین رو، یکی از شهر‌های مهم در هند جنوبی، بنگالور، به عنوان یک مطالعه موردی مورد بررسی قرار گرفته است. این فصل به بررسی جنبه‌های مختلفی مانند مدیریت پسماندهاي جامد، متدهای برآورد ردپاي كربن در پسماندهاي جامد و اشاراتي به پيامدهاي ردپاي كربن به علت سوء مدیریت پسماندها، خواهد پرداخت.