اخبار
کارگاه های آموزشی تخصصی صنعت گردشگری و هنلداری
سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات و خدمات هتلداری انجمن مدیریت سبز ایران در سالن ۳۵ غرفه 8a 23 تا ۲۶ بهمن ۱۳۹۸- محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران
ادامه
کارگاه آموزشی بانک سبز
24/ 9 / 1398 - تهران
ادامه
کارگاه آموزشی هتل سبز
25 دی ماه 1398- تهران
ادامه
بیستمین مراسم بنیاد جهانی انرژی
فنلاند- اسپو 12-13 نوامبر 2019
ادامه
دوره آموزشی مدیریت سبز ویژه دستگاه های اجرایی
براساس برنامه ششم توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور
ادامه
کارگاه آموزشی شهرهای پایدار هوشمند
12 الی 17 اسفندماه 1398 وین- اتریش
ادامه
کارگاه آموزشی محصول سبز با رویکرد EPD
26 ابان ماه 1398 تهران
ادامه
کارگاه آموزشی تربیت ارزیابان سبز
Green Assessors-2019 از سوی بنیاد جهانی انرژی-جامعه مدیریت سبز اروپا 22-8-1398
ادامه
محصولان انجمن مدیریت سبز ایران
سیستم و مدلهای نوین مدیریتی با رویکرد سبز
ادامه
کارگاه آموزشی توسعه پایدار(تاسیس دفاتر توسعه پایدار)
در شرکت های گاز کشور 21 / 7 / 1398 - تهران
ادامه
کارگاه آموزشی بازاریابی سبز
جامعه مدیریت سبز اروپا 17 مهرماه 1398- تهران
ادامه
ممیزی انرژی با رویکرد کاهش هزینه و کاهش آلودگی
خدمات آموزشی و مشاوره ای با همکاری نهادهای بین المللی
ادامه
مراسم جهانی انرژی 2019
شهر اسپو ESPOO فنلاند 21 و 22 ابان ماه
ادامه
کارگاه آموزشی شهرهای پایدار هوشمند با تمرکز بر ساختمان سبز
5 - 6 - 1398 اتاق بازرگانی آلمان برگزار شد
ادامه
کارگاه آموزشی تربیت کارشناس انرژی
کارگاه آموزشی بهره وری انرژی و شاخص های اندازه گیری در انرژی Energy Efficiency and Energy Efficiency Measures مدرسین از اتریش 24-25 / 6 / 1398 شهر یزد برگزار شد
ادامه
کارگاه آموزشی بهره وری انرژی  و شاخص های اندازه گیری در انرژی
Energy Efficiency and Energy Efficiency Measures مدرسین از اتریش 23 / 6 / 1398 - تهران برگزار شد
ادامه
همایش اظهارنامه زیست محیطی محصول برگزار شد
الزامات جدید صادرات کالا به اروپا ۲۵ تیرماه، اتاق بازرگانی ایران
ادامه
صیانت از نتایج سبز سازمان های ایرانی
متاثر از جاری سازی جوایز مدیریت سبز
ادامه
جشنواره دانشجویی
با همکاری نهادهای بین المللی
ادامه

محاسبه انتشار گازهای گلخانه ای ، ارزیابی ردپای کربن جلد 1و2

محاسبه انتشار گازهای گلخانه ای ، ارزیابی ردپای کربن جلد 1و2

عنوان : محاسبه انتشار گازهای گلخانه ای ، ارزیابی ردپای کربن جلد 1و2
نویسنده/نویسندگان : Subramanian Senthikannan Muthu
مترجم/مترجمین : مجید سرایداریان ، محمد حسن امامی
سال انتشار : 1395
رد پای کربن را مي‌توان یکی از تأثیرات عمده زيست محیطی دانست که امروزه بر سر زبان‌ها افتاده است. این اصطلاح هم در بخش‌های عمومی و دولتی و هم در بخش‌های رسانه ای مورد زبانزد خاص و عام قرار گرفته است. عواقب وحشتناک گرم شدن کل زمین (و اهمیت حل این بحران بزرگ) را مي‌توان به وضوح در تیتر روزنامه‌ها، رسانه‌ها و اخبار دولتی و غیر دولتی مشاهده کرد. توسعه محصولات سبز (مانند محصولاتی با سطح گاز کربنیک پایین) و البته افزایش تقاضا برای چنین محصولاتی روز به روز در حال افزایش است. ارزیابی رد پای کربن  و کاهش تشعشعات گاز‌های گلخانه‌ای را مي‌توان مقیاس‌هایی دانست که هر تولید کننده یا کارخانه داری باید آنها را در نظر بگیرد. اگرچه ارزیابی و کاهش ردپای گاز کربنیک در محصولات را مي‌توان امری اختیاری دانست، ولی ممکن است روزی پیش آید که کاهش این آلاینده به امری ضروری تبدیل شود. بازارهای امروزی محصولاتی را به مشتریان عرضه می کنند که میزان انتشار این گازها در آنها قید شده است و لذا چنین کاری را مي‌توان برای هر محصولی که در کره زمین تولید می شود، امری ضروری در نظر گرفت.
کاهش انتشار گازکربنیک را مي‌توان یکی از مسائل و چالش‌های مهم هر مملکت و دولتی دانست که سعی دارد به بهترین شکل، رد پای گازکربنیک خود را تا حداكثر ممکن کاهش دهد. امروزه شرکت‌های زیادی در دنيا، تمایل به کاهش این آلاینده از محصولات خود دارند؛ مشتریان نیز به دنبال محصولاتی هستند که ميزان گازکربنیک کمی در طول چرخه حیات خود تولید کنند. ارزیابی ردپای کربن برای محصولات، فرآيندها و سرویس‌های مختلف و همچنین برچسب گذاری این محصولات بر اساس سطح گازکربنیک تولیدی، یکی از مباحث جا افتاده در بخش‌های صنعتی خواهد بود. هر صنعت دارای تکنیک‌های مدل سازی و ارزیابی، متدهای کاهش گاز کربنیک و استراتژی‌های برچسب گذاری منحصر به خود می باشد، که به وسیله آنها مي‌تواند ميزان انتشار گاز کربنیک را برچسب گذاری نمايد. بنابراین قصد دارم در این کتاب به ارزیابی رد پای کربن در بخش‌های مختلف صنعتی پرداخته شود.
در هر فصل از این کتاب، جزئیاتی مرتبط با متدلوژی‌های ارزیابی ردپای کربن در یک صنعت خاص و همچنین چالش‌های پیش رو در محاسبه رد پای کربن آورده شده است. همچنین مطالعات موردی مختلفی در صنایع خاص به منظور کاهش رد پای گاز کربنیک صورت گرفته است که البته پیشنهادات و توصیه‌هایی را نیز برای بهینه سازی پژوهش و فعالیت در این زمینه ارائه داده اند.
مفاهیم طراحی سازگار با محیط زیست و ارزیابی چرخه حیات را مي‌توان یکی از معضل‌های بغرنجی دانست که در برآورد ردپای کربن با آن روبرو هستیم. از این رو در فصل نخست به معرفی متدلوژی طراحی سازگار با محیط زیست پرداخته و سپس مفاهیم مرتبط با ردپای کربن در محصولات را تعریف خواهیم کرد. به منظور راحتی خوانندگان، هر فصل از كتاب، به اختصار به تشریح مفاهیم ردپای کربن، روش‌هاي برآورد و استانداردها می پردازد.
فصل دوم، مباحث مشروحي را در زمینه برآورد رد پای کربن و كاهش انتشار گاز‌های گلخانه ای در بخش کشاورزی مورد پوشش قرار می دهد.
فصل سوم، بر روی برآورد رد پای کربن در ساختمان و محصولات ساختماني تمركز خواهد داشت و همچنين براي كمك به درك موضوع يك مطالعه موردي از يك ساختمان مسكوني در اين فصل ذكر شده است.
فصل چهارم نیز به ارائه جزئیاتی در مورد محاسبه کربن در محصولات غذایی با استفاده از مطالعات موردی، چالش‌های مرتبط با محاسبه ردپاي کربن در محصولات غذایی، محدودیت‌های متدولوژیک، عدم قطعیت‌ها و توصیه‌هایی به منظور انجام پژوهش‌های بيشتر، پرداخته است.
فصل پنجم نیز برآورد ردپاي کربن در محصولات سرامیکی را بررسي مي‌كند. این فصل را با معرفی جریان فرآیند در صنعت سرامیک و به همراه مفاهيمي براي محاسبه ردپاي کربن شروع خواهیم کرد و در ادامه به بررسی مطالعات موردی صورت گرفته در مورد محصولات مختلف صنعت سرامیک بر حسب برآورد ردپاي كربن آنها خواهیم پرداخت.
برآورد ردپاي کربن در بخش ارتباطات از راه دور نیز با یک مطالعه موردی در زمینه دستگاه‌های موبايل در فصل ششم مطرح خواهد شد. در این فصل، سؤالات مربوط به برآورد ردپاي كربن در تکنولوژی‌های ICT رو به رشد موبايل، پاسخ داده خواهد شد، از جمله، سؤالاتی مانند چگونگی بدست آوردن کالاهایی قابل اطمینان براي قطعات و مونتاژهاي جزئي مختلف و همچنین تأثیر نهايي رفتار مشتری برروی فرآيند بازیافت.
فصل هفتم، بر روی برآورد ردپاي كربن در مواد رنگي، در منطقه فلندرز متمرکز مي باشد.
فصل هشتم نیز به برآورد ردپاي كربن در فضاهای صنعتی متفاوت در سرزمين چین اختصاص دارد و مباحثی مرتبط با سياست‌هاي دستيابي به جامعه ای با سطح پايين کربن ارائه می دهد.
بسته‌بندی را مي‌توان یکی از بخش‌های جدا نشدنی از صنایع امروزی دانست و از این رو، ردپاي كربن در بسته‌بندی  محصولات، باید مورد توجه ويژه قرار گيرد. بنابراين فصل نهم، به برآورد ردپاي كربن در فرايند بسته‌بندی  در صنایع مختلف اختصاص يافته است.
فصل دهم، به طور عمده بر روی بخش کشاورزی در کشور چین تمرکز دارد.
و فصل یازدهم به كاربرد برآورد ردپاي كربن در بخش پسماندهاي جامدمي پردازد؛ از همین رو، یکی از شهر‌های مهم در هند جنوبی، بنگالور، به عنوان یک مطالعه موردی مورد بررسی قرار گرفته است. این فصل به بررسی جنبه‌های مختلفی مانند مدیریت پسماندهاي جامد، متدهای برآورد ردپاي كربن در پسماندهاي جامد و اشاراتي به پيامدهاي ردپاي كربن به علت سوء مدیریت پسماندها، خواهد پرداخت.